© 2017 anette sonne asonneik@mac.com

Borgerforeningens konto

Nordea 0654 6610 157461 

MobilePay 47346

Kontakt os

Velkommen til Aarsdale Borgerforening og  vores by

Gennem en række år har en gruppe aktive mennesker med mange forskellige kompetencer formået at ombygge og vedligeholde et stort hus, skaffe god økonomi og arrangere mange aktiviteter til glæde for lokalsamfundet og medlemmer udefra.

Om huset

 

Huset, Brugsebakken 5-7, blev bygget i 1904 af bygmester M.J. Davidsen. Det stord færdigt den 4. september og havde da kostet kr. 5.000,00, inklusiv fodmur i granit.

 

Pakhuset mod øst, som har hejseværk, blev bygget i 1925 af bygmester Bertelsen. I 1935 blev facaden ændret med ny trappe og nye vinduer.

 

I 1980/81 blev huset ombygget. 

Efter at det frivillige bibliotek blev nedlagt i 2015 er lokalerne blevet inddraget og istandgjort, hvilket giver mulighed for endnu flere aktiviteter.

Bestyrelsen 2019

Formand:        Erik Mohr                          23201220  erik@mohr.nu

Næstformand: Karen Lynn Jacobsen          30182187  karen.lynn.jacobsen@brk.dk                                            

Kasserer:        Svend Erik Hjorth Hansen    20497476  svele@hotmail.dk 

 

Sekretariat

Karen Lynn Jacobsen            30182187   karen.lynn.jacobsen@brk.d

Jørgen Mikkelsen                 29828444   jmnexoe@mail.dk

Udlejningsansvarlig:  

Kirsten Clausen                    56496882   kirsten.m.clausen@gmail.com

​Bestyrelsesmedlemmer     

Anny Kramer                       40412730   anny.kramer@hotmail.com                    

Arvid Lundbak Overgaard      40501658  lundbak@tdcadsl.dk

Jens Orland                         23326331  jeorl@mail.tele.dk

Frank "Lasse" Rasmussen      56496882  kirsten.m.clausen@gmail.com

Suppleant

Steen Villemoes                    40818203   steen@villemoes.biz